ANASAYFA   |   BASIN DUYURUSU   |   KATILAN LİSTESİ   |   KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ   |   BASINDA ÇIKAN HABERLER   |   İLETİŞİM

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına, Ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Yetkililerine,

Konu: Türkiye- Ermenistan sınırının açılması

Son günlerde Ermenistan ile sınırların açılması ihtimali medyada veya bazı sivil toplum kuruluşlarında gündeme gelmektedir. Aşağıdaki gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda bu ihtimali bir daha değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz:

Türkiye Ermenistan ile yakınlaşmak için her adım attığında karşı taraftan bir olumlu adım görememektedir. Futbol diplomasisi ile gelişme kaydeden yakınlaşma (tek taraflı) bile Ermeni yetkililerin önceliklerinden vazgeçmeyeceği söylemleri ile noktalanmıştır. Ermenistan halen de Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanımamaktadır ve Ağrı Dağını resmi belgelerinde bile milli sembol olarak kullanmaktadır.

Türkiye- Ermenistan yakınlaşması Dağlık Karabağ sorunundan dolayı Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine büyük zarar verebilir. Türk Dış Politikasının 17 senedir süre gelen Dağlık Karabağ sorununun Azerbaycan’ın lehine çözümlenmesini şart koşması sadece Azerbaycan’ın doğal kaynakları ve Azerbaycan ile artan ticaret hacminden dolayı değildir. Bir millet- iki devlet olan Türkiye ve Azerbaycan tarih boyu birbirine destek vermişlerdir. Eğer kardeşliği bir tarafa koyarsak, Türkiye belli çıkarlar için bunu edirse, o zaman Azerbaycan’dan elde edilen üstünlükler daha büyüktür. Petrolü, gazı olan ve Orta Asiyaya açılan kapı olan Azerbaycan Türkiye için daha önemlidir. Ermenistan’ın ise Türkiye’ye olumlu katkı yapacağı bir faktör yoktur.

Çanakkale savaşında Türkiye’ye yapılan altın, para ve askeri yardım Azerbaycan’ın desteğinin göstergelerindendir. Tabii bunun yanında günümüze kadar Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği destekleri de biliyoruz ve unutmuyoruz. Bugüne kadar Türkiye uluslararası platformlarda her zaman Azerbaycan’ın yanında yer almıştır.
Sınırlar sözde “ermeni soykırımı” ABD kongresinden geçmesin diye açılabilir diye yazılıyor veya söyleniyor. Bu sene Azerbaycan’ı yitiren Türkiye seneye neyi veya nereyi taviz verecek ki, sözde soykırım tanınmasın diye.

Biz Türkiye’nin Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ konusunda ve diğer konularda yalnız bırakacağına inanmıyoruz ve Türkiye- Ermenistan sınırlarını Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki işgali sona erinceye kadar açmayacağını umuyoruz ve bu isteğimizi imzalıyoruz.